ELASTAN, kto by toto do teba povedal

Elastan ako neodmysliteľná, praktická a potrebná syntetika

Elastan je všeobecný termín používaný na opis značkových textílií, ako je Lycra alebo spandex. Napriek tomu, že Lycra, spandex a elastan sú z rovnakého materiálu, v kontinentálnej Európe sa pre tento druh tkanín najčastejšie používa regionálne variant výrazu „elastan".

Táto textília sa skladá z polyméru s dlhým reťazcom známeho ako polyuretán alebo v technických kruhoch je známy ako polyéter-polymočovinový kopolymér. Elastan je úplne syntetická tkanina. Na výrobu tejto látky nie sú použité žiadne organické materiály a nikde v prírode neexistuje.

Kým elastan bol vynájdený na konci päťdesiatych rokov minulého storočia, príbeh tohto materiálu sa skutočne začína v roku 1937 v nacistickom Nemecku ako polyuretán.

Polyuretán pôvodne vynašiel Otto Bayer a jeho spolupracovníci v závode IG Farben v Leverkusene a z tejto látky sa takmer okamžite vyrábal celý rad plastov. Primárnym účelom polyuretánu bola náhrada gumy, ktorá bola k dispozícii iba z určitých druhov stromov, a preto podliehala neočakávaným cenovým výkyvom a bolo niekedy ťažké ju získať.

Nacisti používali polyuretán na poťahovanie stíhacích lietadiel a vyrábali sa z neho aj formy špeciálnych plastov nazývaných elastoméry. Pena vyrobená z polyuretánu zostáva dodnes veľmi obľúbeným tepelným izolátorom a tento druh plastu sa široko používa aj v mnohých ďalších aplikáciách.

Elastomer

V tom čase spoločnosť IG Farben nemala v úmysle používať polyuretán na odevy, ale spoločnosť DuPont Corporation v zásade zdedila vôľu tejto legendárnej nemeckej spoločnosti po 2. svetovej vojne a priekopnícky výskum vlastností polyuretánu od spoločnosti DuPont nakoniec viedol k uznaniu, že by sa dali použiť na výrobu mimoriadne elastických tkanín.

DuPont okamžite zaznamenal schopnosť elastanu odolávať vysokým teplotám a pružnosť tejto látky z neho robila vynikajúci doplnok k rôznym druhom polyesteru, ktoré spoločnosť v tom čase vyvíjala. Spoločnosť DuPont označila svoj elastan názvom „Lycra" a okamžite ho začali používať v odevoch a priemyselných aplikáciách.

Táto tkanina je vyrobená z rôznych plne syntetických komponentov a nemá sa za to, že by mala výrazne negatívny vplyv na životné prostredie. Na výrobu elastanových tkanín sa však používa množstvo toxických chemikálií, a ak sa s týmito chemikáliami nebude správne zaobchádzať, môžu poškodiť životné prostredie. Odevy vyrobené z elastanovej tkaniny navyše nie sú biologicky odbúrateľné.      Elastanové vlákna

Od svojho vzniku sa všeobecne chápe, že elastan je neuveriteľne užitočný pre rôzne aplikácie. Na rozdiel od iných syntetických tkanín, ako je nylon, je prítomná v mnohých rôznych druhoch spotrebiteľského oblečenia. Je však dôležité poznamenať, že polyuretán, ktorý je prekurzorom elastanu, je prítomný v rade rôznych typov spotrebiteľských, vedeckých a priemyselných plastoch.

 

Elastan sa používa v spotrebiteľskom oblečení vždy, keď je potrebná pružnosť. Táto tkanina je napríklad prítomná v takmer každom druhu tvarovaného spodného prádla pre mužov a ženy. Keď sa táto látka používa v spodnom prádle, tieto odevy môžu byť navrhnuté s plným vedomím menšie, a rozšíria sa na postavu užívateľa, keď sú nosené.

Na trhu je bežné vidieť malé množstvo elastanových tkanín použitých prakticky v každom type boxeriek, nohavičiek a podprseniek. Zatiaľ čo táto tkanina netvorí veľké percento konečného produktu, je jej súčasťou dostatočné množstvo na zaistenie pružnosti. Ak sa táto látka nenachádza nikde inde v spodnej bielizni, je takmer vždy prítomná v gumičkách na páse.

Elastanová tkanina je tiež dôležitou súčasťou ponožiek. Dokonca aj ponožky, ktoré sú vyrobené takmer výhradne z vlny, obsahujú aspoň určité množstvo elastanu, aby sa udržali na nohách nositeľa. Každodenné pracovné ponožky a atletické ponožky takmer vždy obsahujú 5-10 percent elastanu.

Tento materiál je veľmi obľúbený v športovom oblečení akéhokoľvek druhu. Či už ide o nohavice na jogu, šortky na bicykel, plavky, turistické vybavenie, športové podprsenky alebo akýkoľvek iný druh odevu, ktorý sa používa pri intenzívnych fyzických aktivitách, tvarové a elastické výhody elastanu z neho robia nepostrádateľný aspekt tohto typu odevu.

Je zaujímavé, že elastan je tiež neoddeliteľnou súčasťou oblekov na snímanie pohybu, ktoré sa používajú vo filmovom priemysle. Herci nosia tieto obleky pred zeleným plátnom a atribúty elastanu, ktoré ich tvarujú, umožňujú vytvarovať 3D vzhľad na povrchu snímok.

Lycra zostáva registrovanou ochrannou známkou spoločnosti DuPont Corporation, čo znamená, že táto spoločnosť je jediným subjektom na svetovom trhu, ktorý môže vyrábať túto formu elastanu. Mnoho ďalších spoločností na celom svete však vyrába túto tkaninu bez obmedzení ochranných známok.

Určité množstvo elastanových tkanín sa stále vyrába v USA, ale drvivá väčšina globálnych dodávok tejto látky sa vyrába v zámorí. Najmä Čína kontroluje najväčší podiel tejto látky na trhu a spoločnosť ReportBuyer pre globálne ekonomické správy očakáva, že celosvetová produkcia elastanu sa bude naďalej zvyšovať až do roku 2023 a v dohľadnej budúcnosti aj po tomto dátume.

Elastan - je všeobecný termín používaný pre polyéter-polymočovinové kopolymérové ​​textílie.

Spandex - napriek všeobecnému presvedčeniu, nie je obchodná značka. Je anagram na slovo "expands", v preklade "rozširuje sa/expanduje". Je to v skutočnosti pracovný názov, ktorý DuPont udelil svojmu výrobku z elastanu počas jeho vývojovej fázy a tento názov zostal zaužívaný.

Lycra - keď spoločnosť DuPont začal predávať svoj produkt z elastanu výrobcom textilu, označili ho obchodným názvom „Lycra". Tento názov zostáva registrovanou ochrannou známkou spoločnosti DuPont Corporation.

Elastan  Elastan  Elastan

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie