Panel používateľa

BLOG

Prosím, pozerajte sa na túto stránku tolerantnými očami. Ešte na nej pracujem a zbieram všetky zaujímavé informácie pre vás.

NYLON:

Nylon je názov rodiny syntetických polymérov, ktoré sa bežne používajú na výrobu rôznych typov odevov a spotrebného tovaru. Na rozdiel od iných organických alebo polosyntetických vlákien sú nylonové vlákna úplne syntetické, čo znamená, že nemajú žiadny základ v organickom materiáli.

Použitie tohto druhu syntetického polyméru v odevoch sa začalo túžbou nájsť alternatívy k hodvábu a konope pre padáky v 2. svetovej vojne. V čase, keď začala vojna, sa bavlna používala na viac ako 80 percent textilných aplikácií a takmer všetky ostatné textílie boli vyrobené z vlny. Do roku 1945 však syntetické vlákna ako nylon predstavovali asi 25 percent podielu na textilnom trhu, a keď sa vojna skončila, výrobcovia hľadali nové spôsoby, ako predávať túto novú triedu syntetických tkanín.

Hneď po 2. svetovej vojne bol dramatický nedostatok tradičných odevných materiálov, ako je bavlna a hodváb, a tak niektorí jednotlivci vyrábali šaty z repasovaných nylonových padákov. Tento nápad sa získal obľubu a výroba nylonových pančúch a spodnej bielizne sa rozbehol naplno.

Súčasne si nylon získaval čoraz väčšiu popularitu na mnohých ďalších spotrebiteľských a vojenských trhoch. Túto látku pôvodne vyvinula spoločnosť DuPont Corporation na začiatku 20. rokov minulého storočia a jej vznik bol oficiálne oznámený na Svetovej výstave v roku 1939. V tom čase spoločnosť DuPont nemala v úmysle používať nylon na vedecké alebo priemyselné účely, jej hlavným účelom využitia mal byť textilný priemysel. V čase odhalenia nylon nemal svoj súčasný názov. Potom, čo spoločnosť DuPont uznala potenciál tohto polyméru na použitie v tkaninách, pôvodne plánoval uviesť ho na trh pod názvom "no-run" kvôli predpokladanej schopnosti odolávať "utekajúcim očkám" pri použití v tkaninách. Toto poškodenie poznáme predovšetkým na pančuškách, čo spôsobuje estetické nepríjemnosti. Čoskoro sa teda zistilo, že nylon v skutočnosti nie je odolný "utekajúcim očkám" a tak mu zmenili názov na "nuron". Tento názov uznali ako neuspokojivý, takžte bol zmenený na "nilon" a "i" bolo kvôli výslovnosti zmenené na písmeno "y".

Ako sa nylon rozšíril, spotrebitelia si všimli rôzne problémy s nylonovými tkaninami. Bežiace očká, dierky, nedostatočné odvádzanie vlhkosti.

Nylon by bol pochovaný, keby ho výrobcovia nezačali miešať s iným textilom. Zistilo sa, že keď sa nylonová tkanina zmiešala s polyesterom, elastanom alebo s bavlnou, zachovali sa požadované atribúty tejto textílie a mnohé nežiadúce vlastnosti sa odstránili. V dnešnej dobe väčšina nylonových odevov pozostáva zo zmesi rôznych tkanín.

Nylon bol veľmi populárny v 40. a 50. rokoch minulého storočia. Od 70. rokov minulého storočia však zaznamenáva spolu s inými syntetickými textíliami pokles popularity. Spotrebitelia sa začínajú obávať jeho vplyvu na životné prostredie. Hlavnou zložkou nylonových tkanín je totiž ropný olej a rozkladá sa v prírode 30-40 rokov. Lycre a polyesteru to trvá 500 a viac rokov.

I keď teda využitie nylonu v textilnom priemysle klesá, stále je obľúbeným materiálom na výrobu odolných a všestranných plastov, hrebeňov, strojných skrutiek, časti zbraní, obalov na potraviny, zubných kefiek a stoviek ďalších produktov.

Nylonová tkanina je polymér, čo znamená, že sa skladá z dlhého reťazca molekúl na báze uhlíka nazývaných monoméry. Existuje niekoľko rôznych typov nylonu, ale väčšina z nich pochádza z polyamidových monomérov, ktoré sa získavajú z kvapalných uhľovodíkových zmesí kam sa zahŕňajú rôzne produkty zo spracovania surovej ropy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prihlásenie