Kto? alebo čo? je BAMBUS

Ako vtipne sa hovorí: "Ty si dutý ako bambus". Ale bambus vie, čo robí :-)

O bambuse veľa vecí nevieme a podceňujeme ho. 
Pozrime sa na to:

Verte tomu, že bambus je skutočne zázrak prírody. Slúži ako udržateľný zdroj jedla, textílií, aj ako stavebný materiál. Dá sa z neho vyrobiť neuveriteľné množstvo produktov.

Bambus je pomerne rýchlo rastúca TRÁVA. Vyrastá do výšky od 1 až do 6 metrov. Je to najvyšší druh rastúcej trávy. Po celom svete je známych asi 1450 druhov. Poznáme dva hlavné typy bambusovej rastliny: výbežkovité a trsové. Charakteristickým znakom výbežkovitých bambusov sú práve podzemné výbežky na koreňoch, z ktorých neskôr rastú ďalšie bambusy. Rastú prevažne v miernom pásme, napr. v Japonsku a Číne. Tento druh bambusu rád expanduje a tým veľmi nepoteší zahradníkov, ale určite staviteľov a iných spracovateľov. Trsový bambus rastie v ucelených zhlukoch- trsoch. Na rozdiel or prvého typu, tieto bambusy nie sú invazívne. Vyskytujú sa v trópoch. Do tejto skupiny patria aj najväčší predstavitelia tejto trávy.

Bambusový les je schopný vyprodukovať až o 35% viac kyslíka než listnatý les s tou istou rozlohou.

Bambus obsahuje protiplesňové a antibakteriálne zložky, preto je mimoriadne vhodný na výrobu ponožiek.

Surové, varené, či nakladané v octe, bambusové výhonky sú súčasťou ázijskej kuchyne už po stáročia. Obsahujú vysoké množstvo vlákniny a draslíka a popritom len minimum kalórií. Bambusovú stravu preferujú aj zvieratá, ako napríklad pandy, slony, šimpanzy či gorily.

Bambus má neuveriteľnú škálu využitia, tu sú iba niektoré príklady:
stavebné lešenie, oporné stĺpy, steny, strechy, podlahy, tienidlá, nábytok, potrubia, poháre, nádoby, príbor, paličky na jedenie, špáradlá, papier, bio-palivo, udice, hudobné nástroje, textílie. V starovekej Číne sa pred vynájdením papiera písalo výlučne na bambusové hárky.

    bambu les     Bambus 

Bambu les

 

Prihlásenie