Vychytávka: MODAL

Čo je MODAL?

Niektorí tomu hovoria "bielizňový" materiál a niektorí sa na to pozerajú ako na ekologickú textilnú možnosť. Tak či onak, Modal prináša revolúciu v módnom priemysle vďaka svojej ľahkej, elastickej a priedušnej povahe, ktorá z dužiny buka vytvára a robí z nej ekologickú, trvanlivú možnosť oblečenia a domácich textílií.

spodná bielizeň z modalu | underbeauty.sk

 

Tkanina Modal je polosyntetická tkanina vyrobená z buničiny buka, ktorá sa používa predovšetkým na odevy, ako je spodná bielizeň a pyžamá, a domáce textílie, ako sú posteľné prádlo a uteráky. Modal je druh umelého hodvábu, iného rastlinného textilu a je o niečo odolnejší a flexibilnejší ako štandardná verzia. Modal sa často mieša s inými vláknami, ako je bavlna a Spandex, kvôli zvýšeniu pevnosti. Modal je považovaný za luxusný textil vďaka svojmu mäkkému pocitu na dotyk a vysokým nákladom, pretože je drahší ako bavlna alebo viskóza. Modal bol pôvodne vyvinutý v Japonsku v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Dnes väčšinu Modalu vyrába rakúska spoločnosť Lenzing AG, ktorá má ochrannú známku pre túto tkaninu. Medzi jeho značky patria Lenzing Modal, China Modal a Formatex. Existujú ešte ľahšie verzie materiálu s názvom MicroModal a Modal Air od Lenzing. Tieto verzie sú ešte jemnejšie úplety ako štandardné modalové a robia konečný výrobok jemnejším, a preto sú výrobky z týchto tkanín považované za ešte luxusnejšie.
Modal vyniká vysokou odolnosťou za mokra aj za sucha. Priedušný a hodvábne hladký na dotyk a s pôsobivou odolnosťou proti zmršťovaniu a žmolkovaniu je Modal asi o 50% viac nasiakavý vodou na jednotku objemu ako bavlna. Môže sa pochváliť podobnými vlastnosťami ako ostatné celulózové vlákna a je navrhnutý tak, aby absorboval farbivo a udržal stálofarebnosť pri praní v teplej vode, čo z neho robí obľúbenú voľbu pre spodné prádlo aj aktívny odev.

Modal je vysoko odolný proti opotrebovaniu a výborne prenáša vlhkosť. Vďaka svojej veľmi dobrej funkcii ochrany proti vlhkosti ponúka komfort nosenia aj v horúcom a vlhkom podnebí a preto máme väčší pocit pohodlia. Vďaka svojej prirodzenej belosti bielenie nevyžaduje chemický proces. Bez problémov znáša pranie na 40 aj 60 °C, nežmolkuje sa, nezráža sa, nepúšťa farbu, nevyťahuje sa. Prezývajú ho aj „umelý hodváb" kvôli príjemnému hodvábnemu lesku. Oproti klasickej viskóze je odolnejší na mechanické namáhanie a má menší sklon k pokrčeniu. Vlastne nahrádza v materiály polyester, ale je to prírodná zložka. Výborne sa nosí.

Modal je považovaný za luxusný textil a často sa používa k zmiešaniu s inými tkaninami, aby poskytol prvotriedny pocit svojou ľahkosťou a jemnosťou. Stal sa veľmi populárny medzi ekologickými módnymi návrhármi.


12 jedinečných benefitov Modalu:

1. Elastický. Vďaka flexibilite je Modal ideálny pre odevy ako tričká a športové oblečenie.
2. Mäkký. Modal je neuveriteľne jemný na dotyk a preto ideálny na posteľnú bielizeň, pyžamá a spodnú bielizeň.
3. Priedušný. Modal je skvelý pre športové oblečenie a každodenné oblečenie, pretože tkanina je veľmi priedušná.
4. Absorbent vody. Modal je o 50% savejší ako bavlna; mikropóry vo vnútri tkaniny absorbujú všetku vodu alebo pot, s ktorými prídu do styku a odvedú ju od pokožky.
5. Odolný. Modal je veľmi pevný kvôli tesnej väzbe a dlhým vláknam, a preto sa používa na odevy a domáce textílie, ktoré sa pravidelne a často používajú.
6. Padavý, splývavý. Podobne ako hodváb a iné alternatívy k hodvábu, je Modal krásne padavý, vďaka čomu je ideálny na oblečenie a dekorácie.
7. Ekologický. Modal je vyrobený z regeneratívnych rastlín a vo výrobnom procese sa používa menej chemikálií ako pri iných druhoch hodvábu.
8. Nežmolkuje sa. Tkanina odoláva žmolkovaniu a má hladký povrch, vďaka ktorému je ideálna na každodenné nosenie a používanie.
9. Farebne stály. Tkanina výborne absorbuje farbivo a v teplej vode počas procesu prania nepúšťa farbivo.
10. Nezmršťuje sa. Na rozdiel od väčšiny foriem umelého hodvábu je pri praní Modal oveľa menej krčivý a nezmršťuje sa.
11. Biologicky odbúrateľný. Modal je úplne biologicky odbúrateľný.
12. Nemačká sa. Modal odoláva krčivosti a zostane hladký s minimálnym žehlením.

biely modal    Cierny modal

Veríme, že vlastnosti Modalu oslovia aj vás, rovnako ako našich stálych zákazníkov.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie