NYLON

Bavme sa teraz o NYLONE: 4XL velkost damske tielko s podprsenkou  panske spodne tielko  panske spodne

Nylon je názov rodiny syntetických polymérov, ktoré sa bežne používajú na výrobu rôznych typov odevov a spotrebného tovaru. Na rozdiel od iných organických alebo polosyntetických vlákien sú nylonové vlákna úplne syntetické, čo znamená, že nemajú žiadny základ v organickom materiáli.  pancusky damske    damske vzorovane pancusky   pancuchy vzorovane

Použitie tohto druhu syntetického polyméru v odevoch sa začalo túžbou nájsť alternatívy k hodvábu a konope pre padáky v 2. svetovej vojne. V čase, keď začala vojna, sa bavlna používala na viac ako 80 percent textilných aplikácií a takmer všetky ostatné textílie boli vyrobené z vlny. Do roku 1945 však syntetické vlákna ako nylon predstavovali asi 25 percent podielu na textilnom trhu, a keď sa vojna skončila, výrobcovia hľadali nové spôsoby, ako predávať túto novú triedu syntetických tkanín.

Hneď po 2. svetovej vojne bol dramatický nedostatok tradičných odevných materiálov, ako je bavlna a hodváb, a tak niektorí jednotlivci vyrábali šaty z repasovaných nylonových padákov. Tento nápad sa získal obľubu a výroba nylonových pančúch a spodnej bielizne sa rozbehla naplno.  hrube farebne pancuchy    pancuchy XXL     pancusky XXL   lacne pancuchy  pančušky

        PENTI_10_06_18_27438_06 copy copy

Súčasne si nylon získaval čoraz väčšiu popularitu na mnohých ďalších spotrebiteľských a vojenských trhoch. Túto látku pôvodne vyvinula spoločnosť DuPont Corporation na začiatku 20. rokov minulého storočia a jej vznik bol oficiálne oznámený na Svetovej výstave v roku 1939. V tom čase spoločnosť DuPont nemala v úmysle používať nylon na vedecké alebo priemyselné účely, jej hlavným účelom využitia mal byť textilný priemysel. V čase odhalenia nylon nemal svoj súčasný názov. Potom, čo spoločnosť DuPont uznala potenciál tohto polyméru na použitie v tkaninách, pôvodne plánoval uviesť ho na trh pod názvom "no-run" kvôli predpokladanej schopnosti odolávať "utekajúcim očkám" pri použití v tkaninách. Toto poškodenie poznáme predovšetkým na pančuškách, čo spôsobuje estetické nepríjemnosti. Čoskoro sa teda zistilo, že nylon v skutočnosti nie je odolný "utekajúcim očkám" a tak mu zmenili názov na "nuron". Tento názov uznali ako neuspokojivý, takže bol zmenený na "nilon" a "i" bolo kvôli výslovnosti zmenené na písmeno "y".

Ako sa nylon rozšíril, spotrebitelia si všimli rôzne problémy s nylonovými tkaninami. Bežiace očká, dierky, nedostatočné odvádzanie vlhkosti.

Nylon by bol pochovaný, keby ho výrobcovia nezačali miešať s iným textilom. Zistilo sa, že keď sa nylonová tkanina zmiešala s polyesterom, elastanom alebo s bavlnou, zachovali sa požadované atribúty tejto textílie a mnohé nežiadúce vlastnosti sa odstránili. V dnešnej dobe väčšina nylonových odevov pozostáva zo zmesi rôznych tkanín.

Nylon bol veľmi populárny v 40. a 50. rokoch minulého storočia. Od 70. rokov minulého storočia však zaznamenáva spolu s inými syntetickými textíliami pokles popularity. Spotrebitelia sa začínajú obávať jeho vplyvu na životné prostredie. Hlavnou zložkou nylonových tkanín je totiž ropný olej a rozkladá sa v prírode 30-40 rokov. Lycre a polyesteru to trvá 500 a viac rokov.

I keď teda využitie nylonu v textilnom priemysle klesá, stále je obľúbeným materiálom na výrobu odolných a všestranných plastov, hrebeňov, strojných skrutiek, časti zbraní, obalov na potraviny, zubných kefiek a stoviek ďalších produktov.

Nylonová tkanina je polymér, čo znamená, že sa skladá z dlhého reťazca molekúl na báze uhlíka nazývaných monoméry. Existuje niekoľko rôznych typov nylonu, ale väčšina z nich pochádza z polyamidových monomérov, ktoré sa získavajú z kvapalných uhľovodíkových zmesí kam sa zahŕňajú rôzne produkty zo spracovania surovej ropy.

pancusky   pancusky damske  termo legíny dámske   termo legíny na zimu   hrubé pančuchy   lacne pancusky   zimné pančuchy   farebné pančuchy na zimu