Kto? alebo čo? je BAMBUS

Ako vtipne sa hovorí: "Ty si dutý ako bambus". Ale bambus vie, čo robí :-)

O bambuse veľa vecí nevieme a podceňujeme ho. 
Pozrime sa na to:

Verte tomu, že bambus je skutočne zázrak prírody. Slúži ako udržateľný zdroj jedla, textílií, aj ako stavebný materiál. Dá sa z neho vyrobiť neuveriteľné množstvo produktov.

Bambus je pomerne rýchlo rastúca TRÁVA. Vyrastá do výšky od 1 až do 6 metrov. Je to najvyšší druh rastúcej trávy. Po celom svete je známych asi 1450 druhov. Poznáme dva hlavné typy bambusovej rastliny: výbežkovité a trsové. Charakteristickým znakom výbežkovitých bambusov sú práve podzemné výbežky na koreňoch, z ktorých neskôr rastú ďalšie bambusy. Rastú prevažne v miernom pásme, napr. v Japonsku a Číne. Tento druh bambusu rád expanduje a tým veľmi nepoteší zahradníkov, ale určite staviteľov a iných spracovateľov. Trsový bambus rastie v ucelených zhlukoch- trsoch. Na rozdiel or prvého typu, tieto bambusy nie sú invazívne. Vyskytujú sa v trópoch. Do tejto skupiny patria aj najväčší predstavitelia tejto trávy.

Bambusový les je schopný vyprodukovať až o 35% viac kyslíka než listnatý les s tou istou rozlohou. Bambus obsahuje antiplesňové a antibakteriálne zložky, preto je mimoriadne vhodný na výrobu ponožiek.     17772_biele-removebg-preview_small

Všetky bambusové ponožky

Surové, varené, či nakladané v octe, bambusové výhonky sú súčasťou ázijskej kuchyne už po stáročia.
Obsahujú vysoké množstvo vlákniny a draslíka a popritom len minimum kalórií. Bambusovú stravu preferujú
aj zvieratá, ako napríklad pandy, slony, šimpanzy či gorily.

Bambus má neuveriteľnú škálu využitia, tu sú iba niektoré príklady:
stavebné lešenie, oporné stĺpy, steny, strechy, podlahy, tienidlá, nábytok, potrubia, poháre, nádoby, príbor, paličky na jedenie, špáradlá, papier, bio-palivo, udice, hudobné nástroje, textílie. V starovekej Číne sa pred vynájdením papiera písalo výlučne na bambusové hárky.

    bambu les     Bambus 

Bambu les

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie